empty Üye ol Üye girişi
Ürün grupları
im_menu2İYİDÜŞÜN YAYINLARI
im_menu2PASPARTU YAYINLARI
im_menu2KIRKİKİNDİ YAYINLARI
im_menu2SERVET SOMUNCUOĞLU ÖZEL DİZİSİ
im_menu2Kargo Ücretsiz Kitaplar
im_menu2Bütün Kitaplar
im_menu2MATBUAT YAYIN KATALOĞU 2018
im_menu2KDV Uygulaması Hakkında
Alt Menü 2

Haberler
Alt Menü 9

Gallemit
Kahire Olayı
Bir İhanet Haritası

»

Değerli müşterilerimiz,

Kitap fiyatlarından KDV’nin kaldırılarak yayıncılara ve okurlara kültürel destek sağlamayı amaçlayan 7161 Sayılı Kanun’la yapılan değişiklikle, Katma Değer Vergisi Kanunu’nun “İstisnalar”a ilişkin 13. Maddesine (n) bendi eklenmiş ve “Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların teslimi” KDV istisnası kapsamına alınmıştır. 

Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yapılan bu değişikliğe göre, 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren yayınevi sertifikasına sahip yayıncıların; dağıtımcılara, satıcılara (kitapçılara), son tüketiciye (okura) ve KDV mükellefi olan diğer tüzel kişilere yaptıkları 100 TL üzeri toptan kitap teslimleri ile kendilerine ait e-ticaret siteleri veya satış noktalarından KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere yaptıkları perakende kitap teslimleri/satışları KDV istisnasına tabi olacaktır. 

İyiniyetle yapıldığında kuşku bulunmayan bu düzenlemenin sadece sertifika sahibi yayıncılarla sınırlı tutulması ve dağıtımcılar, toptancılar ve perakende satıcıların (zincir mağazalar, kitapçılar, e-ticaret siteleri, kiosklar) kapsam dışı kalması, sektörümüzde fiyatlama ve alım-satım mekanizmasını ciddi oranda sekteye uğratmıştır.

Sektörümüzün iki meslek birliği ilgili bakanlıkla görüşmelerini devam ettirmekte ve çözüm için çalışmalara devam etmektedir.

Bu çerçevede nihai çözüm oluşana dek, faaliyetlerimize devam etmek ve işlemlerin muhasebesel akışını sorunsuz gerçekleştirebilmek adına, fiyatlarımızda ayarlama yapmak zarureti hasıl olmuştur. 

Buna göre fiyatlarımız perakende satıcıların kullanabileceği KDV dahil düz fiyatlar şeklinde yenilenmiştir. Başka bir deyişle kitaplarımıza KDV dahil fiyatlamaların gerektirdiği yuvarlamalar sebebiyle % 8-11 arasında zam yapılmıştır. Yeni fiyat listemiz tek dağıtımcımız ANA DAĞITIM firmasına bildirilmiştir. Ayrıca sitemizde "Duyurular" bölümünde de güncel fiyat listesi yayınlanmaktadır.

www.matbuat.com.tr isimli e-ticaret sitemizden yapılan satışlarda, önceden olduğu gibi KDV dahil fiyatlar üzerinden yapılan indirimler devam edecektir. Ancak bundan böyle sitemizden kitap satışları KDV'siz olarak yapılacağından ve liste fiyatları KDV oranında (veya yuvarlama amacıyla bu oranın üstünde) artırıldığından, okurlarımızın sitemizden KDV'siz alış verişini desteklemek için indirim oranları artırılmıştır. Daha önce %20 olarak uygulanan indirim oranı %25'e çıkarılarak fiyat artışının etkisi minimize edilmeye çalışılmıştır. 

İlk kitabı GALLEMİT'i 2015 Nisan ayında yayınlayan Matbuat Yayın Grubu, aradan geçen süre içinde sadece 2018 yılında bir kez fiyat artışı uygulamıştır. Vergi düzenlemelerinin gerektirdiği bu geçici ve kısmi fiyat artışından dolayı okurlarımızın göstereceği anlayışa teşekkür ederiz.

Matbuat Yayın Grubu

 
 
Banka Seçenekleri
e ticaret sağlayıcı: neticaret eticaret